Akşehir http://www.booked.net
+18°C

 

Tarihçe
 
Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın 1984 Yılı Nisan ayı aylık olağan Meclis toplantısında yeterli miktarda tarımsal ve hayvansal ürün istihsali ile bu ürünlere ait ticari işletme ve fabrikası bulunan ilçemizde, Ticaret Borsası kurulması gerekliliği anlatılmış, ve bir müteşebbis (kurucular) kurulu oluşturularak gerekli kuruluş çalışmaları başlatılmıştır.
 
Kurucular Kuruluna seçilen Akşehir’li sanayici ve tüccarlar ile Ticaret Sanayi Odası eski emekli Genel sekreteri Ahmet Gürel Tekelioğlu’nun çalışmaları neticesinde, TOBB.nin görüş ve önerileri doğrultusunda Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nın olurları ile 01.06.1984 tarihinde kuruluşumuz gerçekleşmiştir.
 
Bu esnada seçimler yapılmış, Borsa Meclis ve Yönetim Kurulları Teşkil ettirilmiş, Hakem ve Bilirkişi listeleri oluşmuş, Personel alımı için sınavlar yapılmış, Meydan Mahallesi içerisinde Yeni Buğday pazarında Akşehir Belediyesine ait 40 M2’lik işyeri kiralanmış ve Borsamız 30 Haziran 1984 tarihinde faaliyetine fiilen başlamıştır.
 
Dar ve kısıtlı imkanlarla kurulan Borsamız, hasat sezonu başında kurulmasının avantajı ve Sıkı çalışma neticesinde kısa zamanda üretici ve tüccarlarımızın takdirini kazanarak faaliyetine bu şevk ve azimle devam etmiştir.
 
Şehir Merkezinde Meydan Mahallesi içerisinde kurulu bulunan Buğday Pazarı’nın hem yetersiz hem de merkezde kalması nedeniyle 1987 yılında Borsamız önderliğinde 54 ortaklı S.S. Akşehir Zahirecileri Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Kurulmuş ve Şehrimiz Tipi Mahallesi Yunak yolu üzerinden 32 dekarlık arsa satın alınarak İşyerleri inşaatları süratle yapılmıştır. Akşehir Belediyesi’ne ait kantar ve baskülün hurdaya ayrılması neticesinde 1987 yılının Mayıs ayında Borsamız 60 ton çekerli mekanik bir baskül satın alarak kurulacak olan Yeni Buğday pazarının merkezi bir yerine kantarı kurarak üyelerinin tartı hizmetine başlamıştır.