Günlük Ürün Fiyatları

(15 Temmuz 2024 Pazartesi)
BEYAZ HAŞHAŞ TOHUMU ÜRETİCİLERİ VE TÜCCARLARI MAĞDUR

T.M.O.  Beyaz Haşhaş tohumu üretim miktarını Hindistan’a iki yıldan beri 30 Eylül tarihinde bildirmektedir. Normalde hasat döneminin 25 Haziran da başlayıp  15 Temmuz tarihleri  arasında  bittiği, yanlış bilgilendirmeden dolayı çiftçi ve tüccarlarımız mağdur olmuştur.

Türkiye’de 16-17 bin ton beyaz haşhaş tohumu üretilirken bunun büyük bir kısmı ihraç edilmektedir.  Buna rağmen bir sivil toplum kuruluşunun Hindistan’a  yurt içi Beyaz Haşhaş tohumu tüketiminin 2000-2500 ton olduğu halde 10.000 ton olarak bildirmesinden dolayı ihracata kalan kısım 6-7 bin ton olarak gözüktüğünden dolayı Hindistan tarafından lisans verilmemekte olup,ülkemiz kaçak  beyaz haşhaş tohumu ithalatı ve ihracatı yapmakla itham edilmektedir.

 Önümüzdeki yıl bu sıkıntıdan dolayı müstahsilimizi ; Gerek TMO gerekse tüccarlar olarak SARI VE MAVİ  haşhaş tohumu ekimine yönlendirmeyi bir görev biliyoruz.Bu konuda da TMO nun çiftçileri özellikle Mavi Haşhaş tohumu ekimine de yönlendirdiği duyumlarını alıyoruz.

Bu konuda İzmir Ticaret Borsası Katip Meclis Üyesi Salih Nejat İBLAR ın yapmış olduğu açıklamanın arkasında olduğumuzu  bildiririz.

Yetkililerden sorunun çözümü için gerekli mercilerde girişim yapmalarını talep etmekteyiz.

Diğer Haberler

Etkinlik Takvimi

Hızlı Erişim

Tanıtım Filmi

Anket

    Web Sayfamızı Beğendiniz mi?